انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها کاربرد های مختلفی دارند و در اندازه ها و شکل ها و رنگ های گوناگون برای مصارف مختلف تولید می شوند و از نظر نوع کاربرد به دو صورت سقفی و دیواری وجود دارند که در صنایع مختلف به کار برده می شوند و هر کدام دارای انواع و خصوصیات متفاوتی می باشند . از ساندویچ پانل های سقفی درessay club writemyessayrapid.com ساخت سقف سوله ها و سالن ها و  ساختمان ها و … استفاده می شود و ساندویچ پانل های دیواری برای ساخت دیواره ی ساختمان ها و سوله ها و سالن ها و … کاربرد دارند .  ساندویچ پانل ها همچنین از نظر جنس فومی  که در آن ها به کار برده می شود  به انواع مختلفی تقسیم می شوند و بسته به خصوصیاتشان در صنایع مختلفی به کار گرفته می شوند  که در زیر به انواع آن ها با توضیح مختصری از خصوصیاتشان  می پردازیم .

  • ساندویچ پانل پلی یورتان :

  • در هسته ی مرکزی ساندویچ پانل پلی یورتان فوم تزریقی پلی یورتان به کار برده می شود که ضد حریق می باشند و تنها در دمای 1100 درجه سانتی گراد تغییر شکل می دهند . بنابرین در هنگام آتش سوزی از گسترش آتش جلو گیری می کنند . ساندویچ پانل پلی یورتان در دونوع  PIR ( ترکیب پلی یول  و ایزوسیانورات ) و PUR ( ترکیب پلی یول و ایزوسیانات ) تولید می شوند که در هر دو نوع از این روش ها  بessay club writemyessayrapid.comرای سرعت بخشیدن به ترکیب ، حضور کاتالیزور الزامی می باشد . ساندویچ پانل پلی یورتان بسیار محکم و بادوام می باشند و طول عمر بالایی نیز دارند زیرا که مونتاژ هسته با فوم تزریقی پلی یورتان به صورت همزمان انجام می شود . برای تنظیم دانسیته فوم در ساندویچ پانل پلی یورتان از گاز  B141 استفاده می شود . ساندویچ پانل های پلی یورتان به دلیل وجود سلول های هوایی عایق صوتی و حرارتی و رطوبتی می باشند و بسیار سبک و کم وزن هستند . این نوع از ساندویچ پانل ها ضد آب می باشند و ضخامت آن ها به دلیل فشردگی بالای فوم تزریقی در آن ها بسیار کم می باشد . ساندویچ پانل های پلی یورتان در مقابل اکسید زنگ آهن و خوردگی و شکستگی بسیار مقاوم می باشند و از خصوصیات مهم آن ها ضد زنگ بودنشان می باشد .

ساندویچ پانل های پلی یورتان به دلیل مقاومت بالا و خصوصیات گفته شده قابل کاربرد در انواع محل ها با آب و هوای مختلف و همچنین انواع ساخت و ساز ها می باشند و از بین تمامی ساندویچ پانل ها قدرتمند ترین نوع ساندویچ پانل می باشد .

  • ساندویچ پانل اکس پی اس :

  • ساندویچ پانل اکس پی اس یا فوم سبز از عایق جدیدی به نام اکس پی اس تولید می شود که تجزیه پذیر بوده و عاری از هرگونه آلاینده ی محیط زیست می باشند . در تولید این نوع از ساندویچ پانل ها هیچ گونه گاز گلخانه ای آزاد نمی شود و تمامی آلاینده ها و گاز ها از قبیل B141 ، R12 ، R22 و گاز CFC و مخرب لایه اوزون حذف شده اند .
  • ساندویچ پانل پلی استایرن :

  • ساندویچ پانل های پلی استایرن تشکیل شده از عایق پلی استایرن ( یونولیت ) می باشند . این نوع از ساندویچ پانل ها به دلیل دانسیته پایینتر نسبت به دیگر ساندویچ پانل ها عایق صوتی مناسبتری می باشند و بسیار سبکتر نیز می باشند ولی در عوض از لحاظ عایق حرارتی بودن در درجه پایین تری از ساندویچ پانل پلی یورتان می باشند . ساندویچ پانل های پلی استایرن در مقایسه قیمت با دیگر ساندویچ پانل ها کم هزینه تر و مناسبتر می باشند .
  • ساندویچ پانل پشم سنگ :

  • ساندویچ پانل های پشم سنگ که در تولید آن ها الیاف پشم سنگ به کار برده می شوند ضد حریق و آتش می باشند و بیشترین مقاومت را در بین سایر ساندویچ پانل ها نسبت به آتش و اشاعه ی آن دارند و این از جمله ی مهمترین و بارزترین ویژگی این نوع از ساندویچ پانل ها می باشد که باعث می شود از این نوع از ساندویچ پانل ها در گرم خانه های بالای 70 درجه سانتی گراد و کوره های پخت استفاده شود .